niedziela, 16 grudnia 2018

Książkowe komeraże #54 Brakująca połowa dziejów

"Brakująca połowa dziejów" Anna Kowalczyk, Wydawnictwo WAB

Po raz kolejny muszę powiedzieć, jak bardzo się cieszę, że wreszcie mówi się o niezwykłych kobietach! Książka Anny Kowalczyk to dopiero początek, istna pigułka, od której powinniśmy zacząć. Autorka proponuje kilka kluczowych dziedzin jak edukacja, polityka czy praca i opowiada o kobietach, które kiedyś, wbrew przyjętym stereotypom, chciały działać, zdobywać wiedzę i coś znaczyć. Książka po brzegi wypełniona jest wiedzą i dumą z bycia kobietą! I oczywiście ilustracje Marty Frej! Są świetne, a ja bardzo żałowałam, że jest ich tak mało.
Nie da się ukryć, że kobiety w przeszłości miały dużo trudniej, niż my teraz. Polki musiały się borykać z dyskryminacją i konserwatyzmem. Sam fakt, że Maria Skłodowska-Curie nie została przyjęta na Uniwersytet Jagielloński i musiała swoją drogę do Nobla pokonywać za granicami naszego kraju, jest znaczący. Nie chcę wam tutaj opisywać kolejnych przykładów, bo to nie moje zadanie, ale mogę wam obiecać, że w tej książce znajdziecie dużo więcej interesujących anegdot. 

Mnie najbardziej zaciekawił ostatni rozdział, który tłumaczy, dlaczego to wszystko, co opisywane jest przez poprzednie 300 stron, nie jest wiedzą oczywistą znaną ze szkoły. Powodów jest mnóstwo. Chociażby to, że język polski jest męskocentryczny, a historia zapisywana była przez mężczyzn, bo tylko oni potrafili czytać i pisać, kobiety nie miały dostępu do edukacji. Minęły setki lat, a jest podobnie, autorami podręczników szkolnych w dużej mierze wciąż są mężczyźni. W tym roku mija 100 lat od uzyskania przez Polki praw wyborczych. Musimy sobie zadać pytanie: czy coś się od tego czasu zmieniło?

Minusem, który widzę, jest to, że książka bardzo pędzi. Autorka chciała zawrzeć ogromną ilość informacji i przez każdy temat dosłownie przelatujemy, ale tutaj nic straconego, bo może pani Anna nabierze ochoty na rozwinięcie historii co ciekawszych postaci i napisze kolejne tomy "Brakującej połowy dziejów"? Ja bym czytała! 

Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz