niedziela, 7 października 2018

Książkowe komeraże #43 Nieodgadniony

"Nieodgadniony" Maureen Johnson, Wydawnictwo Poradnia K

Ależ ja lubię takie książki! Niby opowieść dla młodzieży, ale ile tu wiedzy o świecie, ile spostrzeżeń o współczesności, ile różnych lęków i pasji dzisiejszych młodych ludzi! A przy tym książka jest świetnie napisana, wciągająca i nad wyraz dojrzała.

Razem z główną bohaterką Stevie Bell trafiamy do Akademii Ellinghama. Nic w tej szkole nie ma zwykłego, rozpoczynając od uczniów, przechodząc przez tryb nauczania, a kończąc na wielkiej tajemnicy, która związana jest z tragedią z przeszłości. Wiele lat wcześniej Albert Ellingham, założyciel tej prywatnej szkoły, staje się ofiarą nieuchwytnego przestępcy, gdy jego rodzina znika w tajemniczych okolicznościach. Mimo wielu prób dojścia prawdy nikomu nigdy nie udaje się znaleźć rozwiązania.

Nieodgadniony ma właściwie dwa ważne wątki. Jednym z nich jest wspomniana już intryga, a drugi to złożoność młodych umysłów. Wydawałoby się, że uczniowie elitarnej szkoły są utalentowani, młodzi i mający wspaniałe perspektywy na przyszłość. Powoli jednak odkrywamy ich problemy, niepewności i lęki. Ta opowieść to przekrój przez całe społeczeństwo. Mamy wątek lgbt, jest internetowy influencer, jest choroba psychiczna, jest niebezpiecznie rozumiana wolność objawiająca się nadużywaniem alkoholu i właściwie można by wymieniać dalej, a to wciąż tylko pierwszy tom historii. 

Ja was ogromnie zachęcam do przeczytania, niezależnie od tego ile macie lat, bo to po prostu niesamowicie ciekawa historia jest. Ależ ja bym już chciała poznać rozwiązanie zagadki! 
Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu:

2 komentarze:

  1. Nie moje klimaty, ale fajnie, że są na rynku młodzieżówki bardziej ambitne niż większość :)

    OdpowiedzUsuń