wtorek, 3 października 2017

Konfrontacja #4 czyli Duchowe życie zwierząt i Sekretne życie drzew

Zielony nurt

Ostatnimi czasy wydawnictwa prześcigają się w wydawaniu coraz to nowszych książek na tematy okołoprzyrodnicze. Dla mnie to czytelniczy raj. Uwielbiam i chcę wszystko. WSZYSTKO. ;) Na ten moment mam za sobą dwie książki Petera Wohllebena i jestem zachwycona! 


 

"Sekretne życie drzew" Peter Wohlleben, Wydawnictwo Otwarte

Wow. Nie da się tego opisać innymi słowami. O 90% ciekawostek z tej książki nie miałam pojęcia. Mój umysł raz za razem bliski był eksplodowania od nadmiaru wiedzy. Trochę przesadzam oczywiście, nie jest to książka, która zmieni wasze życie w znaczący sposób, ale to prawda, że już nigdy nie spojrzycie na drzewa w ten sam sposób. Mnogość procesów, zaradność i bogate życie społeczne to tylko kilka aspektów opisanych w Sekretnym życiu drzew

Całkiem niedawno, jakieś tysiąc lat po premierze, miałam okazję oglądnąć film Avatar. Kto zna, ten wie, że planeta w dosłownym znaczeniu tego słowa żyła. Rośliny mogły się ze sobą komunikować i przekazywać swą wiedzę innym istotom. Sekretne życie drzew udowadnia, że to nie tylko fantastyczna bajka. To dzieje się naprawdę.


"Duchowe życie zwierząt" Peter Wohlleben, Wydawnictwo Otwarte

Po poznaniu magii lasów, postanowiłam przejść do zwierząt. Poznałam mnóstwo ciekawostek. Odkryłam krwiożerczą cechę wiewiórek, o której nie miałam pojęcia. Dowiedziałam się, dlaczego te wszystkie uporczywe owady latają wokół lampy. Chcecie też wiedzieć? Zajrzyjcie do książki!

Mam jednak pewne obawy, że autor zbyt często opiera się na własnych poglądach i obserwacjach, a nie na naukowych sprawdzonych teoriach. Czasem brakuje czysto badawczego spojrzenia. 

12 lat temu postanowiłam nie jeść mięsa, a ta książka utwierdziła mnie w przekonaniu, że mój wybór był dobrym wyborem. Moje instynktowe przeświadczenie o uczuciach i samoświadomości towarzyszącej zwierzętom, Peter potwierdza na każdej stronie. Polecam przeczytać ją każdemu. Zarówno wegetarianom, jak i mięsożercom. Nie każdy musi od razu zostać zdeklarowanym weganinem, ale myślę, że ta książka pomoże każdemu odnaleźć w sobie odrobinę empatii. 

Dajcie znać czy czytaliście, a jeśli tak to która z tej dwójki wygrywa! Dla mnie zdecydowanie Sekretne życie drzew!

2 komentarze:

  1. nie wiem która wygrywa, wiem tylko, że koniecznie muszę przeczytać obie. również bardzo cieszą mnie te wszystkie okołoprzyrodnicze książki :D pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń