Książkowe komeraże #115 Farma Heidy
"Farma Heidy" Steinunn Sigurdardottir, Wydawnictwo Kobiece
Heida to silna babka. Farmerka, aktywistka, była modelka, a nawet kandydatka do parlamentu. Jej życie kompletnie różni się od tego, do którego jesteśmy przyzwyczajeni my, ludzie mieszkające w kontynentalnej Europie. Steinunn Sigurdardottir postanowiła dać jej głos.
Ta książka jest napisana w bardzo prosty sposób. Widać, że autorka nie ingerowała za bardzo w historię bohaterki. Pozwoliła Heidzie opowiedzieć o sobie samej i dzięki temu ta opowieść jest prawdziwa, chociaż to sprawia również, że jest momentami dość naiwna. Komentarz autorki w takich momentach na pewno by się przydał.
Hodowla owiec, życie na fermie oddalonej od miasta pośród rozległych pastwisk brzmi jak sielanka. Heida bardzo szybko postara się nam udowodnić, że to kawał ciężkiej pracy i nie jest łatwo temu sprostać, ani psychicznie, ani fizycznie. Uważny obserwator zwróci uwagę na to, o czym farmerka opowiada gdzieś między słowami. Alkoholizm, który dotyczy wielu Islandczyków, bo mieszkając w kraju pozbawionym rozrywek, jest się wystawionym na najprostsze rozwiązania. Depresja, na którą zapada wiele osób mieszkających w miejscach, w których są okresy, gdy przez większą część doby jest ciemno. Brak łatwego dostępu do pomocy lekarskiej. Wykluczenie ze społeczności, ze względu na brak możliwości bezproblemowego dojazdu. Więcej wyczytamy z opowieści Heidy, gdy wsłuchamy się dokładniej.
Ta książka porusza też tematy ekologiczne. Przemysł wkraczający na dziewicze tereny to główne zmartwienie Heidy. Szkoda, że wspomniany temat budowy elektrowni nie został bardziej rozwinięty. Wiemy, że Heida nie chce sprzedać swojej ziemi na zabudowę, ale nie do końca wiemy, co nią powoduje, jakim zagrożeniem jest ten zakład dla jej farmy, ani jakich argumentów używa w walce przeciwko. To był temat, który według mnie nie został wystarczająco dobrze przedstawiony.
Podsumowując, to książka, którą można potraktować na kilka sposobów. Możemy poczytać w niej o wypasie owiec i przeżyć z Heidą cały rok na farmie. Możemy zmierzyć się z ekologicznymi problemami Islandii, ale jeśli tylko uważnie się wsłuchamy, możemy też pogłębić swoją wiedzę o stanie ducha współczesnych Islandczyków.
Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu:
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz